Cryptocurrency Assemese

অল্টকইন কি (What are Altcoins)

Altcoins

অল্টকইন কি

যিকোনো ব্লকচেইন প্ৰটোকলৰ পৰা অহা বিটকইনৰ বাহিৰে আন সকলো ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী অল্টকইন নামেৰে জনা যায়। তেওঁলোকৰ আৱিষ্কাৰে মুদ্ৰাৰ মুঠ যোগান, নিশ্চিতকৰণ সময় আৰু খনিৰ এলগৰিথম আদিৰ দৰে কাৰকবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰি বিটকইনত উন্নতি অনাৰ প্ৰয়াস চিহ্নিত কৰে।

সাধাৰণতে, একেই ফ্ৰেমৱৰ্ক বিটকইনৰ দৰে অল্টকইন বিকশিত কৰাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয় কিন্তু খনিৰ উন্নত প্ৰক্ৰিয়া, সস্তা বা দ্ৰুত লেনদেনসহ বৰ্ধিত সুবিধাৰ সৈতে। অৱশ্যে, কেইবাটাও অল্টকইন সুবিধাত অভাৰলেপিং সম্ভৱ কিন্তু ইজনে সিজনৰ সৈতে তুলনা কৰিলে, সেইবোৰে কেইবাটাও তাৰতম্য উপস্থাপন কৰে।

যদিও এতিয়া বিটকইনৰ প্ৰতিযোগী হিচাপে হাজাৰ হাজাৰ অল্টকইন আছে, ই এতিয়াও তালিকাৰ শীৰ্ষ স্থান বজাই ৰাখিছে। ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ স্থানত দ্ৰুত বিৱৰ্তন ঘটিছে আৰু গোপনীয়তা, তাৎক্ষণিক স্থানান্তৰ, আৰু বিভিন্ন প্ৰমাণৰ দৰে সংশোধনৰ দ্বাৰা পৰ্যায় গ্ৰহণ কৰা হয়। লাইটকইন, অ’কেকেছ, ডগেকোইন, আৰু জেডকেছ বহুতো জনপ্ৰিয় অল্টকইনৰ ভিতৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

Additional Read: Bitcoin vs Dogecoin

তেওঁ অল্টকইনৰ দাবী কৰে

ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী যিটো সকলোৰে ভিতৰত সৰ্বোচ্চ হিচাপে থিয় হৈ আছে সেয়া হ’ল বিটকইন। বেছিভাগ অল্টকইনৰ কাম বিটকইনৰ ক্লোনৰ দৰে কিন্তু কিছুমান পাৰ্থক্যও আছে। ইয়াৰ ৰে কিছুমানৰ ভিতৰত আছে বিতৰণ পদ্ধতি, লেনদেনৰ গতি, হেচিং এলগৰিথম ইত্যাদি। সকলো অল্টকইন কেৱল বজাৰৰ প্ৰৱণতা নগদীকৰণৰ বাবে ব্যৱসায়ৰ সিদ্ধান্তৰ বাবে আৱিষ্কাৰ কৰা নহয় কিন্তু ইয়াৰ কোনো উদ্দেশ্য আছে।

আৱিষ্কাৰ কিছুমান বৈকল্পিক মুদ্ৰা কিছুমান নিৰ্দিষ্ট সমস্যা সমাধানৰ বাবে। উদাহৰণ স্বৰূপে, কিছুমান মুদ্ৰা আছে যিবোৰ হোষ্টিং আৰু ডমেইন ক্ৰয় কৰাৰ বাবে উপযোগী বুলি পোৱা যায়। কিছুমান মুদ্ৰা আছে যিবোৰ কেৱল প্ৰাপ্তবয়স্ক ৰ সমল প্ৰাপ্ত কৰাৰ উদ্দেশ্যে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

আদৰ্শভাৱে, কিছুমান নিৰ্দিষ্ট সমস্যা সমাধানকৰাৰ উদ্দেশ্যে অল্টকইনৰ বিকাশ কৰিব লাগে আৰু কেৱল ধন সংগ্ৰহ কৰাৰ বাবে নহয় আৰু আন মুদ্ৰাবোৰে অনুসৰণ কৰা আৰ্হিৰ দৰে পথৰ পৰা আঁতৰি যাব লাগে। অৱশ্যে, বজাৰবোৰত কেইবাটাও অল্টকইন আছে যিবোৰে অসাধাৰণ প্ৰদৰ্শন কৰি আছে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে নিঅ’, ৰিপল, ইথাৰ ইত্যাদি।

অল্টকইনৰ প্ৰকাৰ

অল্টকইনৰ বিৱৰ্তনৰ সৈতে বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ শ্ৰেণী দেখা গৈছিল। কিছুমান প্ৰকাৰৰ অল্টকইন আছে আৰু সেইবোৰ হৈছে স্থিৰ মুদ্ৰা, ইউটিলিটি টোকেন, ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী, আৰু সুৰক্ষা টোকেন। এই তত্ত্ববোৰৰ বেছিভাগ অল্টকইনৰ পৰা বিভাজন কৰিবলৈ, এক নিৰ্দিষ্ট প্ৰকাৰৰ চলাচল লোৱা হয়। কোৱা হয় যে অল্টকইনবোৰ আগন্তুক সময়ত বিটকইনৰ বাহিৰে কেৱল খনি নিৰ্ভৰশীল ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ সৈতে সম্পৰ্কিত হ’ব পাৰে, যদি প্ৰৱণতা একে হয়।

খনি-আধাৰিত

এই অল্টকইনবোৰৰ দ্বাৰা এটা খনি প্ৰণালী সম্পূৰ্ণ কৰা হৈছে য’ত ব্লকবোৰ খুলিবলৈ আৰু মুকলি কৰিবলৈ প্ৰত্যাহ্বানমূলক সমস্যাবোৰ ঠিক কৰি শেহতীয়া মুদ্ৰাবোৰ সৃষ্টি কৰা হয়। আন প্ৰকাৰৰ অল্টকইনৰ তুলনাত সেইবোৰ বিটকইনৰ দৰে। ২০২০ চনৰ আৰম্ভণিতে, বেছিভাগ অভিজাত অল্টকইন এই শ্ৰেণীৰ ভিতৰলৈ আহে। ২০২০ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত ইথেৰিয়াম আটাইতকৈ উৎকৃষ্ট আৰু বিখ্যাত খনন আছিল অল্টকইনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ শীল।

স্থিৰ মুদ্ৰা

ষ্টেবলকইনে চঞ্চলতা হ্ৰাস কৰি বিটকইনৰ ওপৰত বৃদ্ধি কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে। এইটো প্ৰকৃততে বৰ্তমানৰ মুদ্ৰাবোৰত মুদ্ৰাৰ মূল্যৰ ওপৰত এটা প্ৰয়াস কৰি লাভ কৰা হয়। আমেৰিকান ডলাৰ, সোণ আৰু ইউৰো বিখ্যাত বিকল্পৰ সৈতে অল্টকইনৰ পৃষ্ঠপোষকতাৰ শ্ৰেণীত আহে। আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় ষ্টেবলকইনক ফেচবুকৰ তুলা বুলি গণ্য কৰা হয় যদিও ইয়াৰ আৰম্ভণি জানুৱাৰী ২০২০ ৰ পিছত কৰা নহয়।

সুৰক্ষা টোকেন

কেৱল এই অল্টকইনবোৰ এটা উদ্যোগৰ সৈতে সম্পৰ্কিত নহয়, কিন্তু লগতে এইবোৰ প্ৰাৰম্ভিক মুদ্ৰা প্ৰদান (আইচিঅ’)ত আৰম্ভ হয়। এইটো ধাৰণা কৰা হয় যে সুৰক্ষা টোকেনবোৰ পৰম্পৰাগত ষ্টকৰ দৰে একে। দৰাচলতে, তেওঁলোকে সঘনাই কিছুমান প্ৰকাৰৰ লভ্যাংশ যেনে ব্যৱসায় কৰোঁতে পৰিশোধ বা দখলৰ আশ্বাস দিয়ে।

ইউটিলিটি টোকেন

ইউটিলিটি টোকেনে সেৱাসমূহৰ ওপৰত এক অধিকাৰ প্ৰদান কৰে। তদুপৰি, সেইবোৰ আইচিঅ’ৰ উপাদান হিচাপে আগবঢ়োৱা হয়। ফাইলকইন হৈছে আইচিঅ’ত প্ৰদান কৰা এটা ইউটিলিটি টোকেনৰ এক আশ্চৰ্যকৰ দৃষ্টান্ত। যেতিয়া কেন্দ্ৰীয় আৰু বিতৰণ কৰা ফাইল সংৰক্ষণ ক্ষেত্ৰৰ কথা আহে, ফাইলকইনবোৰ সলনি কৰিব পৰাকৈ নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়।

Additional Read: Top 10 Altcoins under INR 1 lac

অল্টকইন আমাৰ বাবে কিয় প্ৰয়োজনীয় বুলি প্ৰমাণিত হয়

ভাল বুজাবুজি থকা যিকোনো বিনিয়োগকাৰীয়ে এই সত্যটোৰ বিষয়ে অৱগত যে বিভিন্নতা আৰু তাৰতম্য হৈছে প্ৰগতিশীল সঁজুলি। মাইক্ৰ’কোডত সকলো যুক্তি নিদিয়াৰ বিষয়ে এটা প্ৰবাদ আছে যিটো বিনিয়োগৰ পৰামৰ্শৰ এটা বিশাল অংশ। বিপদহ্ৰাস কৰা আৰু বিজয়ৰ বাবে কেইবাটাও সুযোগৰ লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে বণ্ড, ষ্টক, ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী, আৰু নগদ ধনৰ দৰে সম্পদ অন্তৰ্ভুক্ত থকা ব্ৰিফকেছ এটাত আপোনাৰ বিনিয়োগ অনুকূলিত কৰাটো মুখ্যতঃ গুৰুত্বপূৰ্ণ।

যেতিয়া আপুনি এজনৰ বিনিয়োগত বিবিধ হিচাপে পৰিগণিত হয় তেতিয়া কাৰোবাৰ সম্পত্তিৰ বিফলতাৰ প্ৰভাৱ হ্ৰাস হয়। ই আনকি বিনিয়োগকাৰীসকলক বিপদৰ ওপৰত দখল লাভ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। আমি বিভিন্ন বিনিয়োগ ডচিয়েৰৰ তাৎপৰ্য উপলব্ধি কৰোঁ। ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ পৰা টকা উপাৰ্জন কৰাটো ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰা সহজ নহয়।এজন ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বিনিয়োগকাৰী হোৱাৰ বাবে, আপুনি চৰকাৰী চিকিউৰিটি আৰু অন্যান্য নিম্নতম বিপদাশংকা বিকল্পত বিনিয়োগ কৰাৰ সৈতে আপোনাৰ বিপদাশংকা ডচিয়েৰ হ্ৰাস কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। সাধাৰণতে, সম্পত্তিৰ সৈতে প্ৰতিটো প্ৰকাৰৰ বিনিয়োগ বিপদাশংকাৰ পৰ্যায়ত সংগ্ৰহ কৰা হয় য’ত আপুনি সন্তুষ্ট আৰু আৰামদায়ক হয়, এই সকলোবোৰ আপোনাৰ দৃষ্টান্ত ডছিয়াৰত দৃঢ়তাৰে কৰা হ’ব। গোটেই সম্পত্তিবোৰ ৰখাটো একেবাৰে ডাঙৰ চিন্তা নহয় আপোনাৰ ওচৰত নগদ ধনৰ ৰূপত আছে।

বিনিয়োগ কৰোঁতে অল্টকইনে বিটকইনতকৈ বেছি পছন্দ কৰাৰ কাৰণ

যেতিয়া অল্টকইন আৰু বিটকইনৰ তুলনা কৰা হয়, অল্টকইনবোৰ অতি সস্তা আৰু অস্থিৰ পোৱা যায়। সুন্দৰভাৱে সস্তা! ডলাৰৰ ওপৰত চেণ্টত সেইবোৰৰ কিছুমান ক্ৰয় কৰাটো সহজ আৰু সৰল। তদুপৰি, তেওঁলোকৰ বেছিভাগেই আৱৰ্জনা, তথাপিও, খেলখনত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ বৃহৎ পৰিমাণৰ নগদ ধন ব্যয় নহয়।তদুপৰি, আপুনি অতি কম খৰচত সেইবোৰ ক্ৰয় কৰিলে এজনে ৰেকৰ্ড ভংগ কৰিব বুলি পৰিৱৰ্তন কৰা আৰু আশা কৰাটো সহজ। ইয়াত যোগ দি, ব্যৱসায়ীসকলে তেওঁলোকৰ অস্থিৰতাৰ সৰ্বাধিক সুবিধা ল’বলৈ বিনিয়োগ বা ব্যৱসায় কৰাৰ ৰণনীতি প্ৰস্তুত কৰে যি সাধাৰণতে বিটকইনতকৈ অধিক।

TOP 10 ALTCOINS BY MARKETCAP

Here are the ten largest crypto tokens by Market Cap, as of 12th May 2022, according to CoinMarketCap:

Coin Market Cap
Ethereum $265,155,859,928
Tether $83,010,299,085
BNB $45,640,494,834
USD Coin $48,784,412,164
Solana $17,546,976,864
Cardano $18,883,766,508
XRP $20,757,923,443
Terra $1,940,499,177
Avalanche $8,653,405,222
Polkadot $8,961,420,930

 

Share this Story

GET ALL LATEST UPDATES ON YOUR EMAIL





    Categories

    Invest in Bitcoin, Ethereum, & other 200+ crypto assets.
    Download the app now, register & start with as low as Rs.100
    ios download link
    android download link
    qr code for download